State playoff quarterfinal pairings, second-round scores
by Star staff
Nov 15, 2013 | 3339 views |  0 comments | 22 22 recommendations | email to a friend | print
Wellborn charges onto the field before facing Fyffe. (Photo by Bill Wilson/The Anniston Star)
Wellborn charges onto the field before facing Fyffe. (Photo by Bill Wilson/The Anniston Star)
slideshow
SECOND-ROUND PLAYOFF SCORES

CLASS 1A


Brantley 40, St. Luke’s Episcopal 3

Loachapoka 22, Autaugaville 0

Linden 42, McKenzie 16

Maplesville 42, Geneva County 7

Hubbertville 50, Falkville 14

Berry 36, R.A. Hubbard 8

Pickens County 38, Addison 22

Ragland 42, Brilliant 8

CLASS 2A

Washington County 36, Hale County 0

Mobile Christian 40, Lamar County 34

Sweet Water 34, G.W. Long 3

Luverne 48, Oakman 14

Montgomery Academy 54, Ranburne 44

Tanner 27, North Sand Mountain 17

Lanett 46, Fultondale 41

Fyffe 35, Wellborn 21

CLASS 3A

Straughn 29, Dale County 20

Bayside Academy 32, Pike County 18

T.R. Miller 41, Midfield 6

Leeds 30, Fayette County 0

Piedmont 20, Deshler 19

Madison Academy 43, Hamilton 12

Saks 36, Lauderdale County 21

Colbert County 45, Glencoe 44

CLASS 4A

Charles Henderson 35, Childersburg 0

Central-Clay County 23, Bibb County 6

UMS-Wright 21, Beauregard 7

Dadeville 35, Calera 24

Oneonta 56, Jacksonville 7

Cleburne County 21, Central-Florence 7

Munford 26, Guntersville 16

J.O. Johnson 58, Haleyville 14

CLASS 5A

St. Paul’s Episcopal 20, Benjamin Russell 14 (OT)

Saraland 21, Homewood 14

Spanish Fort 44, Sylacauga 7

Jackson 24, Briarwood Christian 7

Athens 24, Pleasant Grove 0

Muscle Shoals 31, Parker 0

McAdory 34, Pinson Valley 17

Southside-Gadsden 28, Cullman 21

CLASS 6A

McGill-Toolen 24 , Wetumpka 20

Smiths Station 41, Enterprise 34

Carver-Montgomery 33, Fairhope 6

Auburn 23, Foley 20

Vestavia Hills 31, Bessemer City 28

Bob Jones 28, Oxford 24

Hoover 33, Shades Valley 14

Florence 37, Clay-Chalkville 30

QUARTERFINAL PLAYOFF PAIRINGS

CLASS 1A


Brantley (10-2) at Loachapoka (10-2)

Linden (9-3) at Maplesville (12-0)

Berry (7-5) at Hubbertville (10-2)

Pickens County (12-0) at Ragland (10-1)

CLASS 2A

Mobile Christian (9-3) at Washington County (11-1), Chatom

Sweet Water (9-3) at Luverne (11-1)

Tanner (10-1) at Montgomery Academy (11-1)

Lanett (12-0) at Fyffe (11-1)

CLASS 3A

Bayside Academy (8-4) at Straughn (9-2)

T.R. Miller (11-0) at Leeds (10-2)

Madison Academy (12-0) at Piedmont (11-1)

Saks (12-0) at Colbert County (11-1), Leighton

CLASS 4A

Charles Henderson (12-0) at Central-Clay County (10-2), Linenville

UMS-Wright (10-2) at Dadeville (11-1)

Oneonta (11-1) at Cleburne County (8-4), Heflin

Munford (11-1) at J.O. Johnson (11-1), Huntsville

CLASS 5A

St. Paul’s Episcopal (10-2) at Saraland (10-2)

Jackson (12-0) at Spanish Fort (12-0)

Athens (9-3) at Muscle Shoals (11-1)

McAdory (10-2) at Southside-Gadsden (12-0)

CLASS 6A

McGill-Toolen (11-1) at Smiths Station (10-2)

Carver-Montgomery (10-2) at Auburn (11-1)

Vestavia Hills (10-2) at Bob Jones (11-1), Madison City Stadium

Hoover (12-0) at Florence (9-3)
Comments must be made through Facebook
No personal attacks
No name-calling
No offensive language
Comments must stay on topic
No infringement of copyrighted material


Friends to Follow



Today's Events

event calendar

post a new event

Wednesday, April 23, 2014

Marketplace